Altenburský bublák je výborný muzikant   Krajská přehlídka ve  Stříbře z hlediska strategie nasazení plemen králíků

Za římany do Bolevce     Úspěchy českých albínů       Dnešice 1/2009       Oblastní konference 2009     Přeštice 2008

 

    

 

       

Výročí 85 let od založení doubraveckého chovatelského spolku

           

            Vznik chovatelského spolku se datuje od roku 1925. První ustavující schůze Spolku přátel chovu drobného zvířectva se uskutečnila 15.ledna 1925 ve 20.00 hodin v družstevním domě Svornost. Podnět k uskutečnění této schůze podal „občan Švec“. Titul občan píši záměrně, neboť jsem ocitoval kroniku. Schůzi navštívilo 15 občanů. Bylo zvoleno předsednictvo a dohodnuty schůzky na každou první středu v měsíci. Na schůzi dne 4.5.1925 byl návrh občana Zajíce, aby se členové spolku oslovovali přítel. Tento návrh byl jednohlasně přijat a toto oslovení mezi chovateli se používá dodnes. První výstava konaná tímto spolkem se uskutečnila 12.,13.a 14. prosince 1925 v družstevním domě Svornost. V roce 1929 se Spolek přátel chovu drobného zvířectva v Doubravce stal členem Drůbežářské jednoty v Praze, o rok později se také připojil ke Králíkářské jednotě v Praze.

            Na schůzi dne 29.září 1931 bylo sděleno, že se utváří opozice s názvem Zemský svaz chovatelů drobného hospodářského užitkového zvířectva se sídlem v Praze, který se bude dělit na různé sekce: holubářskou, králíkářskou, drůbežářskou a další obory. Členy bylo usneseno, že tomuto svazu budou čelit. Za tímto účelem se jednota drůbežářská, holubářská a králíkářská spojila v jeden celek. K tomuto spolku patřilo několik polí (pod Ústředním hřbitovem a Nad týncem), kde chovatelé pěstovali obilí. Sklizené obilí si rozdělovali podle chovaných zvířat a chovatelských úspěchů.

            V době okupace zaniklo mnoho spolků a nejen chovatelských. To neplatilo o doubraveckém, který fungoval i přes tuto těžkou dobu. Nadále se přijímali členové, dál se řešily obvyklé starosti s výstavami a přidělováním obilí. Jen jedna komplikace nastala s nástupem okupace. Každá schůze nebo shromáždění muselo být předem schváleno od p.Oberlandrata z Policejního ředitelství v Plzni. V roce 1941 byly zvoleny obory kozařský a holubářský. Dne 1.února 1942 byl v této organizaci založen "angorářský odbor". Centrální angorářský klub tak posílili o 50 členů.

            V roce 1957 vznikl Český svaz chovatelů v Československé socialistické republice s ústředním výborem v Praze. Kdy se spolek přejmenoval na Základní organizaci Českého svazu chovatelů Plzeň 4 – Doubravka se mi nepodařilo zjistit. Jisté je, že od roku 1961 do členských a výborových schůzí se zakořenil komunismus a chovatele tak ovládala Komunistická strana Československa. Důkazem toho byla členská schůze ze dne 9.12.1961, na které bylo rozhodnuto, že si chovatelé budou říkat „soudruzi“. Součástí dalších setkání byly referáty o politické situaci ve státě. Do kdy si členové nazývali soudruhy nevím, ale v roce 1987, kdy jsem byl mladým chovatelem se titulovali opět „přítel“. Ani pamětníci, kteří byli v Základní organizaci ČSCH Plzeň 4 - Doubravka  v 80. letech, si na tuto dobu nepamatují.

            Než byl dostavěn areál, výstavy drobného zvířectva se konaly v požární zbrojnici na Doubravce.

            V roce 1986 byl vypracován projekt, a tím se začal stavět areál v ulici Za ovčínem, který měl sloužit k výstavním činnostem plzeňských chovatelů. Problémy se nevyhnuly ani dostavbě tohoto areálu. Ten měl být ukončen v roce 1989, ale z důvodu vyčerpání tvárnic se stavba protáhla. Plno chovatelů, nejen z Doubravky, si odpracovali brigádnické hodiny právě na tomto areálu. Každý člen měl závazek odpracovat 20 brigádnických hodin. Od roku 1986 pracoval při Základní organizaci ČSCH kroužek mladých chovatelů. Chovatelský areál byl zkolaudován v roce 1994, a tím byl uveden do provozu.

            Po roce 1989 se v Plzni zaniklo několik základních organizací a chovatelé tak přešli mimo jiné také do doubravecké Základní organizace ČSCH. Vznikla tak organizace sdružující chovatele králíků, drůbeže, holubů a okrasného ptactva.

            Cílem naší Základní organizace Českého svazu chovatelů je vychovávat mladé chovatele, sdružovat chovatele a pořádat chovatelské výstavy. Ve spolupráci s ostatními chovateli Plzně a okolí proběhne tento rok Oblastní výstava drobného zvířectva, konkrétně králíků, drůbeže a holubů, která proběhne 4. – 5. prosince, dále Krajská výstava okrasného ptactva, která se bude v doubraveckém areálu konat 13. -14. listopadu.

            ZO ČSCH Plzeň - Doubravka vychovalo mnoho chovatelů a odborníků v chovu výše jmenovaných druhů zvířat.

Rozvojem počítačové techniky internetu vznikly internetové stránky naší ZO ČSCH www.cschzo4plzen.ic.cz/ a zájemci o členství si mohou napsat o přihlášku člena nebo se dostavit přímo do areálu Za ovčínem 13, Plzeň – Doubravka.

 

                                                                                  Václav Eliáš DiS

                                                           Místopředseda ZO ČSCH Plzeň - Doubravka

 

                        

Přehled článků